De ce?

Ovidiu Mihailescu
Nickname: DAC
Membru al: Nespecificat
Confirmat ca persoana reala de: Liviu Mircea

De ce?

Mesajde Ovidiu Mihailescu » 05 Noi 2016 20:08

Observ fara surprindere faptul ca aceasta sectiune este goala, fara nici o depasire a planului cincinal raportata :lol:

Dupa 25 de ani de activitate "libera" a AGVPS, dupa 16 ani de cand a devenit membru FACE,in continuare permisele romanesti de vanatoare sunt valabile doar in Romania.

Rog reprezentantii AGVPS sa ne lamureasca de ce nu exista protocoale de colaborare si reciprocitate prin care permisele de vanatoare emise in Romania sa fie recunoscute in (macar) restul tarilor din Europa?
Ce demersuri s-au facut in acest sens....daca au fost facute astfel de demersuri.

Multumesc anticipat.

Bogdan Nica
Nickname: Ventura
Membru al: AJVPS Vrancea, Fondul 42 Andreiasu

Re: De ce?

Mesajde Bogdan Nica » 05 Noi 2016 20:55

Ce inseamna: nu sunt recunoscute?
Mulți romani vânează în străinătate.
Nu fi victimă. Nu fi nici criminal. Dar mai cu seamă nu fi spectator.

Ovidiu Mihailescu

Mesajde Ovidiu Mihailescu » 06 Noi 2016 15:13

Bogdan Nica scrie:Ce inseamna: nu sunt recunoscute?

Si la Dublin a plouat azi noapte.
Cam asta este legatura dintre ce am intrebat eu si ce spui tu.

Poti sa nominalizezi o tara in care permisele de vanatoare permanente emise in România sunt recunoscute ca fiind echivalente cu cele emise de tara respectiva (in cazul in care tara respectiva emite asa ceva )?

Bogdan Nica

Mesajde Bogdan Nica » 06 Noi 2016 17:55

Tu poți nominaliza una în care sa fie viceversa?

Liviu Mircea
Nickname: tehărău
Membru al: AJVPS Buzau
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Mesajde Liviu Mircea » 06 Noi 2016 20:59

Raspunsul este dat deja. Cand il gasesc il postez. Nu imi mai amintesc daca pe forum sau in revista. Ce imi aduc aminte este ca nu poate echivala AGVPS un act ce este emis de minister. Si in Europa, sunt foarte putine tarile ce isi recunosc reciproc permisele de vanatoare. Atat timp cat la noi acestea se obtin prea facil, nici o alta tara ce tine la blazon nu le va acorda echivalenta. Iar interventii din partea AGVPS catre autoritatea emitenta pentru a schimba tipul de examinare, au fost destule. Pe de alta parte imi amintesc cum aceste comentarii erau primite de o parte din vanatori pe forumuri tendentios: "AGVPS doreste spaga de la examene" spuneau smecherii. Dar de critici nu poti scapa orice ai face, trebuie sa ne invatam sa traim intr-o lume mai putin prietenoasa.

Am gasit discutia ce a lamurit o intrebare aproape identica.

viewtopic.php?f=312&t=55
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/

Ovidiu Mihailescu

Mesajde Ovidiu Mihailescu » 14 Dec 2016 15:49

Bogdan Nica scrie:Ce inseamna: nu sunt recunoscute?

Cum nu intelegi despre ce vorbesc incerc sa te lamuresc (pentru ultima oara, promit).
Nu este vorba de faptul ca poti sau nu poti vana intr-o tara sau alta este vorba de faptul ca daca te muti in Austria sau Germania de exemplu ca sa obti acolo calitatea de vanator trebuie sa reiei toate demersurile, sa faci scoala, sa dai examen etc pana sa fii recunoscut ca si vanator austriac/german, adica tot ce ai facut in Romania legat de stagiatura,examen, experienta de aici devin nule in momentul in care treci vama.

In schimb sunt tari in care sunt recunoscute si echivalate studiile, examinarea statutul si drepturile de vanator obtinute in tarile cu care exista intelegeri de reciprocitate.

P.S. Daca vrei sa aduci un plus de imagine AGVPS poate ar fi mai bine sa nu te arunci ca rama in piatra cu argumente de tip "a a mea este mai mare"
Bogdan Nica scrie:(Tu poți nominaliza una în care sa fie viceversa?)
si sa incerci sa faci ceva constructiv in sensul bun,care sa duca pana la urma la niste beneficii pentru noi toti vanatorii romani, sa ne puna daca vrei pa marea harta a vanatorii macar europene daca nu mondiale.

Si da consider ca AGVPS putea si poate sa faca demersurile necesare si sa ajunga la rezultate frumoase in aceasta problema.

Bogdan Nica

Mesajde Bogdan Nica » 14 Dec 2016 17:12

Un vânător din Italia, Germania sau ce alt stat dorești tu va face din nou toate demersurile pt. a deveni vânător în România. Cap-coada.
Nu contează ce examene a susținut în tara lui.
Asta-ti spuneam când vorbeam de reciprocitate.
Oricum subiectul este discutat deja.
PS: când mi-ai explicat ceva de este ultima data acum?

Bogdan Nica

Mesajde Bogdan Nica » 14 Dec 2016 17:13

Postare dublată

Liviu Mircea
Nickname: tehărău
Membru al: AJVPS Buzau
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Mesajde Liviu Mircea » 14 Dec 2016 21:53

Hai sa incerc eu o lamurire, asa cum am vad eu treaba:
Eu reprezentat AGVPS, ma tot cert cu ministerul pe probleme vanatoresti. De ani buni. Si nu prea am succes, interesele sunt contradictorii.
Apare un curent pe mediile de socializare cum ca nu exista reciprocitate. Cei ce o fac nu m-au solicitat sa imi dau cu parerea, prima data m-au acuzat si apoi m-au acuzat. :) Majoritatea nu sunt membri ai organizatiilor afiliate. Dar trebuie sa trec peste, suntem vanatori doar...
Incep sa gandesc cum as putea sa-i ajut. Imi fac planuri. Ar trebui sa o iau tara cu tara. S-au cam racit relatiile, ca asociatiile au interese proprii si vanatori de protocol nu prea au mai facut. Dar hai sa incerc.
Sa ii contactez pe cei din "...". Sa le scriu ca as vrea sa echivalam permisele. Ai dracu', uite ce imi raspund: ca la ei permisele se elibereaza de catre stat, sa ma adresez departamentului responsabil, nu se pot baga ca nu ii lasa legea lor.
Imi dau seama ca nu se leaga, dar ce nu fac eu pentru vanatorii mei. Si le scriu celor responsabili de la "ei". Raspunsul e cel pe care il anticipam: "Nu putem dialoga cu un ONG pe aceasta tema, adresati-va autoritatilor voastre. DAR, nu uitati: la noi procedura e diferita decat cea a voastra si nu ne-o schimbam. Iar a voastra e naspa!"
Si ma intorc de unde am plecat. Trebuie sa ii conving pe ai mei sa schimbe procedura, sa ii contacteze pe cei de "acolo", sa bla bla.
Asta in conditiile in care nici prin celelalte tari permisele nu sunt recunoscute reciproc.
Nu pot sa nu iau in considerare ca si eu am contre cu ministerul de la mine. Vrea sa ma cocoseze cu obligatiile, cu hartogareala, cu ce ii trece prin cap. Oare cum sa fac sa il conving?!?

Am scris asa, la repezeala. Unde nu am dreptate si care e scenariul pe care il sugerati?!?
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/

Înapoi la “Convenţii, acorduri şi protocoale internaţionale de interes vânătoresc”