Salmonide in Romania

SuportTehnic
Site Admin
Membru al: Nespecificat
Confirmat ca persoana reala de: Neconfirmat

Salmonide in Romania

Mesajde SuportTehnic » 19 Sep 2017 11:25

Buna ziua,

Ma numesc Raul Bude si pescuiesc la musca in Romania de 20 de ani. In
ultimii ani am constatat cu mahnire ca din ce in ce mai multe rauri de
munte sunt complet pustii. Am pescuit pe rauri precum Riul Mare-Retezat,
Rau Barbat, Lotru, Sucu, Bistra, Mara, Vaser, Aries, Crisul Pietros, Crisul
Repede etc.. si am constat ca, cu mici exceptii, populatia de pastrav a
scazut dramatic sau este inexistenta. Braconajul e in floare peste tot,
nesimtirea atinge cote inimaginabile, iar raurile tot mai golite de peste
sunt pline de gunoaie.
Ca si exemplu pot sa mentionez raul Lotru, un rau superb care era plin de
pastrav acum multi ani.Recent, in 2 ore de pescuit nu am vazut NICI UN
peste...experienta traita si confirmata si de alti pescari.
Nu stiu cum se vede situatia de la nivelul AGVPS, dar dupa parerea mea si a
multor pescari situatia este dramatica. In cativa ani vom vedea pastravul
in poze sau pe la vecinii mai civilizati.
As vrea sa stiu ce masuri concrete se iau pentru inlaturarea braconajului?
Cum este posibil ca in anul 2017 sa auzim la tot pasul de braconieri ce
'pescuiesc' cu curent, plase, dinamita sau otrava?
As vrea sa stiu cand vom mai putea avea o partida adevarat de muscarit la
pastrav in Romania? As vrea sa stiu cum pot eu ajuta in vreu fel la
imbunatatirea situatiei....

Multumesc pentru raspuns.

Raul Bude

AGVPS din România
Membru al: Nespecificat
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Re: Salmonide in Romania

Mesajde AGVPS din România » 19 Sep 2017 11:25

De la nivelul AGVPS putem preciza următoarele:
• constatările d-lui Raul Bude sunt reale în privinţa dezastrului din apele de munte, unde păstrăvii s-au împuţinat şi pe alocuri sunt pe cale de dispariţie;
• cauza principală a acestei situaţii a constituit-o refuzul RNP Romsilva, adoptat de directorul general al acesteia Adam Crăciunescu, de a mai prelungi, din anul 2011, contractele de folosinţă piscicolă a apelor de munte cu asociaţiile de vânători şi/sau pescari recreativi; RNP Romsilva, după ce a autorizat, contra costa, pescuitul păstrăvilor populaţi de asociaţii, fără alte populări şi fără întreţinerea instalaţiilor şi amenajărilor salmonicole moştenite de la aceste asociaţii, a abandonat aceste ape, aşa încât dezastrul actual este complet; nici puţinele ape de munte reţinute în administrare directă de RNP Romsilva, nu mai sunt gestionate la nivelul dinainte de 2001;
• încălzirea climei, scăderea debitelor apelor de munte şi caracterul torenţial al acestora (datorat în mare parte despăduririlor haotice), secarea pe porţiuni a unor ape din cauza constituirii de microhidrocentrale, tulburarea continuă a apelor curate altă dată prin scoaterea materialului lemnos pe albiile râurilor, poluările cu rumeguş şi alte materiale, au şi ele partea lor de contribuţie la dezastrul despre care vorbim.
Acum, în anul 2017, ca urmare a intervenţiilor conducerii AGVPS, ANPA recontractează apele de munte abandonate de RNP Romsilva cu asociațiile de pescari recreativi care mai doresc să reia munca de la zero. Este un prim pas. Cel de-al doilea rămâne în sarcina asociaţiilor de pescari recreativi, care vor trebui să găsească cele mai potrivite căi de organizare şi să ştie să se folosească de pasiunea pescarilor în ape de munte, pentru a le reamenaja şi repopula. Probabil că va trebui să organizeze pescarii în grupe de pescari recreativi în ape de munte, pe principiul afinităţii, cu obligaţii şi drepturi stimulative pentru aceştia.
În concluzie, în urma intervenţiilor repetate ale conducerii AGVPS au putut fi reluate, din acest an, recontractările şi create astfel, premisele unei reorganizări a pescuitului recreativ în aceste ape. Mai departe, asociaţiile de pescari recreativi în ape de munte şi pescari pasionaţi, precum d-l Raul Bude, au libertate deplină de iniţiativă.

N. Şelaru

Înapoi la “Întrebări legate de activitatea AGVPS”