COMUNICAT activități/acțiuni 01.06.2017 -14.06.2017

razvan corbu
Nickname: rcorbu
Membru al: AJVPS Prahova
Confirmat ca persoana reala de: AGVPS din Romania

COMUNICAT activități/acțiuni 01.06.2017 -14.06.2017

Mesajde razvan corbu » 15 Iun 2017 11:12

Aseara avand un pic de timp liber intru un pic pe site-ul AGVPS si vad urmatorul comunicat "COMUNICAT activități/acțiuni 01.06.2017 -14.06.2017"
Curios il citesc si ce pasaj imi atrage atentia:
" s-au reluat discuțiile la nivelul conducerii ANPA, pentru clarificarea reglementărilor referitoare la atribuirea în exploatare a resursei acvatice vii și la eliberarea permiselor de pescuit pe 2017, doar de asociațiile de pescari recreativi care au contracte în derulare;"

Din cate stiu eu doar cateva din sucursalele AJVPS, mai prin vestul tarii, au contracte in derulare si acelea obtinute pe cale judecatoreasca, marea majoritate nu au nimic in momentul de fata.
Daca aveau atunci apele pe care le reclama nu ar fi fost supuse procesului de licitatie pentru dare in administrare de catre ANPA.

Acest lucru ar insemna ca eu pescar din Prahova sa nu mai am posibilitatea de a nu obtine permisul de pescuit deoarece AJVPS Prahova NU are nici un contract in derulare pentru anul 2017.

Poate pe viitor conducerea AGVPS mai arunca o privire pe forumurile altor site-uri de pescuit mai la "rapitor" si poate intelege cum sta treaba cu permisele de pescuit ANPA si daca tot intreprinde demersuri sa o faca in mod util pentru pescari.
Intradevar cei de la ANPA nu prea exceleaza in masuri coerente dar daca cineva cu o o experienta mai mare si influenta le da un pic de ajutor toata lumea ar avea de castigat, si AGVPS, si ANPA si pescarii.

Cu stima !
Razvan CORBU

Înapoi la “Discuţii de interes general”