Protejarea potarnichii

Sorin Flutur
Membru al: Lazar Hunting Cervus Elafus
Confirmat ca persoana reala de: mihai burcescu

Protejarea potarnichii

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 14:50

Potarnichea este comoara Europei fiind singura specie de galinacee sedentara in afara de fazan care a fost introdus...
Efectivele de potarniche sunt in mare declin datorita agriculturii intensive.
Serbia a interzis vanarea acestei specii pe majoritatea fondurilor de vanatoare si castiga mult mai mult in urma antrenarii cainilor de aret si a probelor de lucru pe potarnichi. Practic au monopolizat probele de acest gen.
De ce la noi nu se poate?

Daniel Ilie
Nickname: Biriuck
Membru al: http://www.ajvpsbuzau.ro
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Re: Protejarea potarnichii

Mesajde Daniel Ilie » 08 Dec 2015 15:03

Daca e vorba de interziceri atunci te asigur ca la noi se poate :lol: Trebuie avut grija ce ne dorim ;)
Ai indicat foarte clar cauza problemei - agricultura intensiva. De ce sa nu mergem la radacina raului?
Acum avem un prim-ministru care trebuie, cel putin teoretic, sa fie la curent cu situatia din agricultura. Poate va avea intelegere si pentru pasurile noastre :roll: ...
"Corruptissima republica, plurimae leges" -Tacitus
Membru ANDA

Sorin Flutur

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 15:30

Cu interzicerea....sarbii au interzis pentru ca fac mai multi bani si asociatiile si comunitatile locale prin interzicerea vanatorii la potarniche....si tot timpul anului au sute de dresori care vin si platesc...la gestionarii fondurilor...la pensiunea din localitate, la magazin, la carciuma...prin asta castiga si ei si potarnichea...

Sorin Flutur

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 16:21

Referitor la atitudinea vanatorilor fata de agricultura intensiva am deschis un topic cu Simpozionul pe aceasta tema organizat si sponsorizat de Francisc Castiov si Primaria din Dudestii Vechi...singura dilema pe acest forum a fost de ce am participat eu daca nu am fost pe lista de invitati...fata de invitatii care erau pe lista si nu au participat nu au fost dileme...
raspund aici la dilema participarii mele...mie nu mi-a intrat nimic in ochi si am putut sa particip....

Daniel Ilie

Mesajde Daniel Ilie » 08 Dec 2015 17:16

Referitor la atitudinea vanatorilor fata de agricultura intensiva am deschis un topic cu Simpozionul pe aceasta tema organizat si sponsorizat de Francisc Castiov si Primaria din Dudestii Vechi...singura dilema pe acest forum a fost de ce am participat eu daca nu am fost pe lista de invitati

Sorin, te-ai exprimat aici ca si cum aceasta ar fi opinia generala pe acest forum, dilema impartasita de majoritate, dar realitatea este ca aceasta este opinia unui singur coleg si nimic mai mult. Poate unii simt la fel si nu s-au exprimat, poate altii simt altfel si nici ei nu s-au exprimat. De ce sa o dam in vaitaturi si intepaturi? Are sens?
In mod similar te-ai exprimat si la subiectul deschis de tine aici : VPR
...cu toate ca mai scriau si oameni bine intentionati si bine pregatiti in aceasta revista....

Astfel faci o acuza la adresa celor ce au scris in aceasta publicatie, considerand ca cei mai multi nu erau bine intentionati sau pregatiti! Ne-am asezat cu totii aici la masa, punem umarul la un dialog constructiv sau ne ocupam de lovituri cu manta?

Revenind la problema, initiativa aceea a fost laudabila si vanatorii trebuie sa stea mai des la aceeasi masa cu agricultorii si cu ONG-istii ( :idea: ) atat la nivel local cum a fost in Dudestii vechi cat si la un nivel mai inalt un pic. Eu consider ca vanatorii nu trebuie sa aduca prejudicii agricultorilor prin activitatile lor si nici agricultorii nu trebuie sa afecteze fauna. La atitudinea agricultorilor fata de vanatoare mai trebuie insa lucrat si cred ca cheia acestei probleme sta in fondurile europene....
Membru ANDA

Sorin Flutur

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 17:35

cum zice un forumist cunoscut de-al meu....imi intentezi procese de intentie?
Ilie Daniel, imi cer scuze, esti un oficial al AGVPS?
Discursul tau pare oficial...daca am gresit undeva sau am incalcat vreun regulament te rog sa-mi atragi atentia in mod direct...nu am nervi tot timpul sa citesc printre randuri...
p.s....eu nu vorbesc niciodata cu manta...vorbesc foarte direct...nu am nimic de ascuns....
Ar fi mai bine sa ramanem la subiect....e doar o sugestie...

Daniel Ilie

Mesajde Daniel Ilie » 08 Dec 2015 18:06

Ce a fost "oficial" in exprimarea mea de te iti pui asemenea intrebare? Daca ma adresam in calitate de moderator, o faceam cu referire la articolul din Regulament pe care l-ai fi incalcat ;) M-am adresat tie in calitate de coleg forumist si ti-am zis ceea ce ti-am zis pentru ca aceea este parerea mea despre "stilul tau literar" si cred ca e pacat de subiect...

Eu am revenit la subiect (potarnichi si agricultura) in cadrul postarii mele, tu ai fost cel ce a initiat derapajul (controlat?) cand ai inceput sa spui ca "singura dilema pe acest forum a fost de ce ai participat tu daca nu ai fost pe lista de invitati".
Membru ANDA

Sorin Flutur

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 18:12

Hai s-o lasam moarta...am centura neagra in acest domeniu dar vreau sa ma abtin...cred ca subiectul topicului este o tema suficient de controversata si ar da destule batai de cap daca il aprofundam...nu avem nevoie de alte divagatii...

Înapoi la “Potârnichea”