Vanatoarea la caprior

Sorin Flutur
Membru al: Lazar Hunting Cervus Elafus
Confirmat ca persoana reala de: mihai burcescu

Vanatoarea la caprior

Mesajde Sorin Flutur » 19 Dec 2015 13:49

Imagine

Daniel Ilie
Nickname: Biriuck
Membru al: http://www.ajvpsbuzau.ro
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Re: Vanatoarea la caprior

Mesajde Daniel Ilie » 22 Apr 2016 18:39

Au aparut cotele de recolta pe noul sezon:
Cote caprior 2016-2017

Ma uit si ma minunez. Unele asociatii au cote foarte mari in timp ce altele au unele de tot rasul pe fonduri cu conditii similare.
Cineva trebuie sa se sesizeze in aceste cazuri si sa investigheze problema: Ori cota alocata unuia este prea mare, ori vecinul nu face un bun management cinegetic de are cota asa mica :!: :roll:
Exemplu:
- performerul absolut in Prahova este AVPS Muflonul pe fondul 43 Lapos cu 5 tapi de trofeu, 15 selectii si 25 femele si tineret. Stiu destul de bine acest fond si o spun fara ezitare ca daca s-ar mai pune la punct ciobanii ar suporta cota si mai mare fara probleme.
- fonduri similare cu acesta (deal, paduri fragmentate, agricultura intensiva 0) de la alte asociatii au doar cateva exemplare. De ce?
"Corruptissima republica, plurimae leges" -Tacitus
Membru ANDA

Liviu Mircea
Nickname: tehărău
Membru al: AJVPS Buzau

Mesajde Liviu Mircea » 22 Apr 2016 20:57

Sa spunem lucrurilor pe nume: unele fonduri sunt foarte bine gospodărite si bravo lor! Mai ales cele unde gestionar este "un privat", dar si cele gestionate de grupe. Insa si DNA-ul va avea ceva de reglat in vanatoare. Mai ales in atribuirea cotelor.
Opriți transformarea nulităților în vedete!
http://www.ajvpsbuzau.ro/ro/descriere/

Valeriu Bolgiu
Membru al: AJVPS Prahova
Confirmat ca persoana reala de: Laurentiu T Ionescu

Mesajde Valeriu Bolgiu » 22 Apr 2016 22:13

Surprizele abia acum incep sa apara. Cand vor aparea cotele de recolta pentru toate speciile vom avea subiecte de discutie.
Despre caprior, pe fondul Rafov, am evaluat 192 exemplare, am cerut 18, stiind ca nu vom primi nici macar atat, chiar daca formula de calcul ne dadea dreptul la 83 de exemplare si am primit 15. Pentru curiosi, venind pe autostrada Bucuresti-Ploiesti, in ultimii 15-20 km de Ploiesti, pe dreapta si stanga soselei, dimineata si seara, sunt zeci de caprioare in mai multe carduri. In total in jur de doua sute. Daca la mistret formula de calcul a recoltei este respectata cu multa riguare, pentru celelalte specii vedeti si constatati.
Circula zvonuri ca la speciile de pasari de pasaj si sedentare se doreste eliminarea cotelor de recolta. Vom vedea !
Spun doar ca pe un fond de deal cu mii de ha de vie sa primesti o cota de recolta de cateva sute de grauri este o batjocura.
Eu am semnat cu obiectiuni propunerile de cote de recolta pentru mai multe specii. Si ce daca ?
Valeriu Bolgiu

Ionel Silvestru
Nickname: Jon2004
Membru al: Nespecificat
Confirmat ca persoana reala de: Daniel Ilie

Mesajde Ionel Silvestru » 22 Apr 2016 23:00

Nu inteleg pentru ce mai facem evaluari daca cel care stabileste cota de recolta , o face dupa criterii numai de el stiute .
Din propunerea noastra de 30 de capriori , am primit 20 .
Sunt curios dupa ce criterii au stabilit cota la 20 de exemplare !!!! Ei habar nu au de situatia din teren .

Valeriu Bolgiu

Mesajde Valeriu Bolgiu » 24 Apr 2016 22:43

Recunosc ca nu am citit cu atenție lista, dar am observat trecând fugitiv cifrele ca, fara excepție, asociatiile mari au cote de recolta minuscule, pe cand ceilalți au cote spectaculoase. Voi verifica maine cu atenție. Concluzia lor: toti cei mari sunt niște incompetenți, pe cand ceilalți mici, supermani. Eu nu cred ca e asa, cunoscând realitățile din județul nostru.
Valeriu Bolgiu

Laurentiu T. Ionescu
Membru al: AJVPS Buzau- AJVPS Prahova
Confirmat ca persoana reala de: Madalin Nitu

Mesajde Laurentiu T. Ionescu » 03 Mai 2016 18:20

Realitatea din Prahova e un pic diferita de restul tarii.
Sa nu uitam ca este judetul cel mai mic ca suprafata si cu numarul cel mai mare de locuitori. Densitatea antropica este foarte mare.
Practic, in orice directie ai pleca din Ploiesti, greu de gasit un drum mai lung de cinci km care sa nu strabata sau sa nu fie adiacenta unei localitati.
ba mai mult, poti merge zeci de km doar prin localitati.

Densitatea asta populationala si locativa genereaza o agricultura supraintensiva, fapt care repercuteaza asupra populatiei de caprior.
Parerea mea este ca datorita chimizarii excesive populatiile au de suferit. Daca la asta adaugam si multii caini abandonati din sutele de localitati dese........ frica sau zgarcenia de a apasa pe tragaci la combatere, latarii si braconajul....se cam alege praful.

Si iata ca Prahova are cote, si nu-s rele!

Dar nici macar toate astea la un loc inmultite cu zece nu scuza un management cum este cel din judetul Giurgiu!

Valeriu Bolgiu

Mesajde Valeriu Bolgiu » 09 Mai 2016 19:23

Ionel Silvestru scrie:Nu inteleg pentru ce mai facem evaluari daca cel care stabileste cota de recolta , o face dupa criterii numai de el stiute .
Sunt curios dupa ce criterii au stabilit cota la 20 de exemplare !!!! Ei habar nu au de situatia din teren .

Daca un număr de 30-40 de reprezentanți de asociații ne-am pune aceasta întrebare si altele doua trei si le-am pune-o si celor de la minister, iar daca aceștia nu ar raspunde sau ar raspunde in bătaie de joc fata de vânat, vanatori si managementul cinegetic corect, am convingerea ca vom avea mai repede si mai clar răspuns la "vânătoarea din Romania... incotro ?".
Pentru ca un corp de profesioniști nu va accepta atitudinea unei minorități administrative, care batjocorește constant de mulți ani viața vânătorească din Romania.
Ne batem între noi pe tot felul de mărunțișuri, dar cele cateva probleme fundamentale ale gestionarii durabile a vanatului, ale organizării vânătorești, ale reglementărilor stau in mana unui grup restrâns de "oameni" , care se rotesc între ei , dupa cum se schimba culoarea politica a guvernelor si ne decimează zâmbind sarcastic si superior.
Doar proteste pe hârtie si fara finalitate, ne-au demonstrat ca nu au sorți de izbânda. Nu instig la oieriade, dar un mod civilizat si ferm al câtor mai mulți dintre cei care ani la rând "au tăcut si au înghițit", intr-un timp scurt si fara amânări aceasta atitudine incorecta de abordare, poate i-ar convinge pe acești epigoni ai diriguitori vânătorești din Romania si i-ar convinge sa plece sau sa se comporte cu profesionalism.
Valeriu Bolgiu

Valeriu Bolgiu

Mesajde Valeriu Bolgiu » 09 Mai 2016 23:08

Valeriu Bolgiu scrie:
Ionel Silvestru scrie:Nu inteleg pentru ce mai facem evaluari daca cel care stabileste cota de recolta , o face dupa criterii numai de el stiute .

.........
Doar proteste pe hârtie si fara finalitate, ne-au demonstrat ca nu au sorți de izbânda. Nu instig la oieriade, dar un mod civilizat si ferm al câtor mai mulți dintre cei care ani la rând "au tăcut si au înghițit", intr-un timp scurt si fara amânări aceasta atitudine incorecta de abordare, poate i-ar convinge pe acești epigoni ai diriguitori vânătorești din Romania si i-ar convinge sa plece sau sa se comporte cu profesionalism.

Ultimul paragraf are un defect de scriere. Il reformulez, iar forma corecta trebuie sa fie :
Doar proteste pe hartie si fara finalitate, ne-au demonstrat ca nu au sorti de izbanda. Nu instig la " oieriade" , dar un mod civilizat si ferm, al cat mai multor profesionisti ai vanatorii, care ani la rand " au tacut si au inghitit", ar putea sa-i convinga pe acesti epigoni si diriguitori ai destinelor cinegetice din Romania, sa plece sau sa se comporte cu profesionalism, decenta si responsabilitate.
Poate asa nu vom mai fi pusi in fata unor aberatii de cote de recolta, stabilite dupa criterii cunoscute doar de cei care au " painea si cutitul" in pix.
Multumesc pentru rabdare si intelegere.
Valeriu Bolgiu

Valeriu Bolgiu

Mesajde Valeriu Bolgiu » 09 Mai 2016 23:31

Laurentiu T. Ionescu scrie:Realitatea din Prahova e un pic diferita de restul tarii.
Sa nu uitam ca este judetul cel mai mic ca suprafata si cu numarul cel mai mare de locuitori. Densitatea antropica este foarte mare.
Practic, in orice directie ai pleca din Ploiesti, greu de gasit un drum mai lung de cinci km care sa nu strabata sau sa nu fie adiacenta unei localitati.
ba mai mult, poti merge zeci de km doar prin localitati.

Densitatea asta populationala si locativa genereaza o agricultura supraintensiva, fapt care repercuteaza asupra populatiei de caprior.
Parerea mea este ca datorita chimizarii excesive populatiile au de suferit. Daca la asta adaugam si multii caini abandonati din sutele de localitati dese........ frica sau zgarcenia de a apasa pe tragaci la combatere, latarii si braconajul....se cam alege praful.

Si iata ca Prahova are cote, si nu-s rele!

Multumim pentru analiza scurta, clara si corecta despre ceeace se intampla in Prahova. Nu toate sunt asa cum am dori noi si colegii vanatori. Dar nu vom accepta sub nicio forma batjocorirea muncii noastre si a eforturilor membrilor nostri, prin cote de recolta nerealiste si impotriva naturii si realitatii.
Exemplul cotelor la caprior este un exemplu de cum nu trebuie facut de catre administratorul fondului cinegetic din Romania.
Multumesc, inca odata Domnule Laurentiu Ionescu.
Valeriu Bolgiu

Daniel Ilie
Nickname: Biriuck
Membru al: http://www.ajvpsbuzau.ro

Mesajde Daniel Ilie » 04 Iul 2016 21:16

Postez si eu o selectie din acest weekend.
In poza se vede ca e selectie datorita coarnelor cu ramuri subdimensionate
Imagine

si in aceasta se vede ca a avut piciorul rupt si sudat invers
Imagine
"Corruptissima republica, plurimae leges" -Tacitus
Membru ANDA

Nicu Statache
Membru al: Ajvps Vrancea - ,,Grupa 39 Focsani''
Confirmat ca persoana reala de: Bogdan Nica

Mesajde Nicu Statache » 10 Iul 2016 10:00

Imagine