Sarea si cervidele

Daniel Ilie
Nickname: Biriuck
Membru al: http://www.ajvpsbuzau.ro
Confirmat ca persoana reala de: SuportTehnic

Sarea si cervidele

Mesajde Daniel Ilie » 13 Sep 2016 16:35

Am stat ceva timp sa ma gandesc unde ar fi mai potrivit sa deschid acest topic pentru ca s-ar potrivi atat la rubrica despre cerb comun cat si la Preocupări pentru ocrotirea şi îngrijirea faunei cinegetice

In urma o saptamana am urcat la munte "inarmat" cu o autorizatie de ciuta si cu batranul meu ZB, incercand sa profit de scurta fereastra de timp ce s-a ivit la locul de munca. Fac rapid cumparaturile si plinul la masina si ma zoresc sa ajung la cabana unde locuieste paznicul, intr-o zona izolata din muntii Buzaului.
Pentru inceput ne propunem sa ajungem intr-o zona mai indepartata sa ascultam daca au inceput sa "maraie" cerbii. Dupa ce verificam cu atentie intrarea in bazinul respectiv ca sa deosebim urmele lasate de masini si eventuale ATV-uri, urcam cat de mult putem inainte de venirea serii. Drumul este plin de urme proaspete de cervide, pe alocuri parea ca a trecut cireada :!: Eforturile ne sunt rasplatite de un spectacol frumos, 5 cerbi raspunzand chemarii paznicului, niciunul nu se deplasa (semn ca au deja ciute).
A doua zi ne decidem sa urcam in aceeasi zona dar padurea este tacuta si nu vedem nicio urma noua fata de ziua trecuta. Deja ne explicam situatia pe seama vremii cand am descoperit primele semne ale adevaratei cauze - urme proapsete de lupi!
La garla, jos, gasim alte semne. Aceiasi lupi haituisera o ciuta chiar in acea noapte. Urmele treceau de pe un mal pe altul si am putut sa deosebim 2 lupi maturi si 2 catelandri alergand o ciuta cu vitel catre cascade. Ciuta a reusit cumva sa nu se lase manata in acea directie si a traversat drumul, trecand in fondul vecin.

Resemnati cu prezenta lupilor, ne decidem sa vizitam un bazin mai de jos. Acolo aceeasi situatie. Sarea linsa desi era in cantitati mari in vara cand am urcat la caprior, urme multe si deosebite ca vechime dar niciuna din acea noapte. Gasim si explicatia chiar pe nisipul de pe drum - lupoaica cu un pui. Le gasim urmele apoi pe mai toate potecile pana aproape de limita cu Vrancea.
Imagine

Scenariul se repeta la mai toate iesirile, urme de lupi in diferite configuratii de familie in aproape toate vaile.

Ca si cum nu era destula agitatie de la lupi, am mai gasit si urmele unui temerar pasionat de enduro ce a gasit potrivit sa ocoleasca bariera pusa de silvicultori si sa-si tureze motorul prin linistea muntelui :evil: In alta vale mirosea a oaie in toata padurea desi ciobanii au pasuni intinse sus. Pana nu isi baga ei vitele si javrele caucaziene in padure nu se simt bine :evil: :evil:

Merg la vanatoare pe acel fond de aproape 3 ani si o fac cu placere pentru ca vad cum efectivele de vanat s-au ameliorat de la an la an. In aceasta primavara-vara, paznicul si cativa inimosi de la grupa au bagat multa sare in teren. Rezultatele sunt spectaculoase, cervidele stabilindu-se in zona si devorand bulgari mari de sare in numai 3-4 luni. Abundenta de cervide nu putea insa trece neobservata de catre lupi, urmele lor fiind tot mai des gasite. In ciuda prezentei ridicate, in lasaturile lor am gasit mai mult par de mistret (si par lung, nu doar de godac) si frunze, cerbii si ciutele fiind destul de greu de doborat in aceasta perioada. Situatia se va schimba insa dupa ce vor veni primele zapezi...

Acelasi scenariu si in alte zone si deja ne-am resemnat cu privire la rezultatul ce se prefigura. Prin urmare, ne-am umplut timpul cu observatii in zonele indepartate ale fondului in care paznicul nu prea avea cum sa ajunga din cauza lipsei de combustibil si cu ... activitati gospodaresti.

Vreau sa zic ca nu sunt strain de munca fizica, fiind crescut la tara si participand la toate activitatile sezoniere dintr-o gospodarie destul de mare (livezi, paduri, animale multe, constructii etc), dar in ultimii ani munca m-a legat mult prea mult de birou.
Curelele mult prea inguste mi-au taiat umerii in timp ce caram cu ranita bolovanul de sare mai greu ca un tap spre sararia amenajata trainic in buturuga de fag cu pretul unui lant de drujba. Fasonatul si curatatul de coaja al trunchiurilor de brad puse la uscat pentru a putea fi manevrate mai usor la construirea unui hochstand au fost si ele migaloase si destul de obositoare daca judec dupa cata sudoare a rezultat.
In ciuda insuccesului expeditiei, m-am simtit excelent si am ramas cu satisfactia data de observarea in mediul lor a numeroase salbaticiuni (in special ursi) dar si cu aceea data de "lucrul bine facut". Faptul ca am reusit chiar si pentru o scurta perioada sa fac ceva cu mana mea pentru binele salbaticiunilor mi-a dat o consolare morala mult mai mare pentru vietile curmate decat aceea data de faptul ca banii platiti pe numeroasele autorizatii se reflecta (doar teoretic uneori :roll: ) in teren.
"Corruptissima republica, plurimae leges" -Tacitus
Membru ANDA

Înapoi la “Amenajarea fondurilor cinegetice”