Recuperarea vinatului ranit

Punga Alexandru.
Nickname: alexx5
Membru al: AJVPS Vrancea
Confirmat ca persoana reala de: Dan Paraschiv

Recuperarea vinatului ranit

Mesajde Punga Alexandru. » 26 Noi 2015 12:57

Cred ca este un subiect foarte important si trebuie tratat cu maxima seriozitate ,la momentul actual realitatea din teren (cine vrea sa recunoasca) e departea de ar fi de dorit sa fie.

Adrian Tamas
Membru al: Nespecificat

Re: Recuperarea vinatului ranit

Mesajde Adrian Tamas » 26 Noi 2015 14:36

Cred ca problema se poate regla prin legislatia specifica.
Vanatoarea se considera incheiata DOAR cand se recupereaza piesa vanata.
Cel putin in Suedia,legea prevede clar acest lucru,recuperarea vanatului fiind obligatorie in aceasta tara,fie ca vorbim despre elan,urs sau cioara griva.

mihai.burcescu
Confirmat ca persoana reala de: Daniel Ilie

Mesajde mihai.burcescu » 26 Noi 2015 21:40

:D :D :D ....de cati ani imi bat gura vis-a-vis de caini ? Insa lautarii canta dupa ureche( bine ca totusi canta, suntem tentati sa zicem), partiturile in Romania sunt doar pt. cei ce isi fac studiile pe afara, gresesc d-le dr. Tamas ? :D

Adrian Tamas

Mesajde Adrian Tamas » 27 Noi 2015 00:03

Cam da,dar nu este obligatoriu sa vanezi doar cu caini.
Obligatoriu este sa recuperezi vanatul.
Spre exempu la rate/gaste nu ai voie fara caine aportor,cu exceptia situatiei cand vanezi cu atrape.Se presupune ca daca ai avut cum sa plasezi atrapele,ai si cum sa recuperezi vanatul cazut.
Ce este cel mai important este ca vanatorii sa aiba parte de cat mai mult antrenament in asa fel incat sa fie focul si piesa.
Exista in carti o zicere care(tradusa)suna cam asa:este mai mare satisfactie pentru un vanator sa impuste 4 rate cu 5 cartuse decat 8 rate cu 20.
Bineinteles ca pe aici te impiedici de poligoane si chiar daca nu sunt,nu te opreste nimeni sa te antrenezi pe prorietatea ta,cu conditia sa fie destul de mare si sa nu fie chiar in buricul targului.
P.S.
Am fost la un suedez in vizita si omul are cam 4000 mp de teren.Am vazut o tinta plasata cam la 200-250 m de casa si l-am intrebat daca are poligon autorizat.M-a intrebat ce inseamna poligon "autorizat".

Punga Alexandru.

Mesajde Punga Alexandru. » 27 Noi 2015 12:31

Adrian Tamas scrie:Cam da,dar nu este obligatoriu sa vanezi doar cu caini.
Spre exempu la rate/gaste nu ai voie fara caine aportor,cu exceptia situatiei cand vanezi cu atrape.Se presupune ca daca ai avut cum sa plasezi atrapele,ai si cum sa recuperezi vanatul cazut.
Ce este cel mai important este ca vanatorii sa aiba parte de cat mai mult antrenament in asa fel incat sa fie focul si piesa.
Exista in carti o zicere care(tradusa)suna cam asa:este mai mare satisfactie pentru un vanator sa impuste 4 rate cu 5 cartuse decat 8 rate cu 20.
Bineinteles ca pe aici te impiedici de poligoane si chiar daca nu sunt,nu te opreste nimeni sa te antrenezi pe prorietatea ta,cu conditia sa fie destul de mare si sa nu fie chiar in buricul targului.
P.S.
Am fost la un suedez in vizita si omul are cam 4000 mp de teren.Am vazut o tinta plasata cam la 200-250 m de casa si l-am intrebat daca are poligon autorizat.M-a intrebat ce inseamna poligon "autorizat".

Adi, vorbim de difrente prea mari de mentalitate pentru a suporta grade de comparatie.

SuportTehnic
Site Admin
Confirmat ca persoana reala de: Neconfirmat

Mesajde SuportTehnic » 27 Noi 2015 12:40

Adrian Tamas scrie:Cam da,dar nu este obligatoriu sa vanezi doar cu caini.

Eh, mai greu cu vanatul ranit daca nu ai caine capabil sa urmareasca o urma de sange sau macar "limier rusesc".... :|

Adrian Tamas scrie:Am fost la un suedez in vizita si omul are cam 4000 mp de teren.Am vazut o tinta plasata cam la 200-250 m de casa si l-am intrebat daca are poligon autorizat.M-a intrebat ce inseamna poligon "autorizat".

Pe aceasta tema cred ca ar fi bine sa se deschida un subiect nou la rubrica corespunzatoare. Cred ca ar fi de mare interes pentru vanatori sa stie ce au voie sa faca vecinii si ce e interzis si la ei :mrgreen:

Punga Alexandru.

Mesajde Punga Alexandru. » 27 Noi 2015 13:00

In privinta vinatului ranit ,solutia in proportie de 99% sunt cainii .De aplicat e mai dificil dar nu imposibil si cred (sper )ca dialogul si discutiile constructive pot crea un cadru legislativ cu aplicabilitate practica.Eu cred ca trebuiesc stimulati oamenii pasionati in ale ciinilor de vinatoare , nu orcine poate creste ,educa (forma) si folosi ciine de vinatoare.Degeaba bagam pe git lui,, x ,,sau,, y,, ciine daca el in cel mai scurt timp il face ,,praf,,.Sa scoatem termenul ,,Merge si asa,, si sa inlocuim cu ,,aici asa trebiue,,.Cu siguranta o sa apara voci care sa spuna ,,cine sa decida ca aici asa trebuie ,, ,raspunsul poate fi simplu ,reguli simple inspirate din zone unde functioneaza , reguli care sa se respecte,.Cred pina la urma ca tine de fiecare ,acolo unde poate ,sa puna umarul la modul constructiv.

Sorin Flutur
Membru al: Lazar Hunting Cervus Elafus
Confirmat ca persoana reala de: mihai burcescu

Mesajde Sorin Flutur » 08 Dec 2015 18:30

nu se poate da o lege care sa te oblige sa recuperezi vanatul ranit...aici tine mai mult de cultura vanatoareasca....nici cel mai autorizat limier sau mai titrat nu a recuperat tot....poti eventual sa fii obligat ca gestionar de vanat mare sa detii un limier sau sa ai contract cu un conducator de limier atestat....dar in Romania situatia reala e departe de acest vis...

Înapoi la “Semnele rănirii vânatului şi urmărirea vânatului rănit”